четвер, 28 травня 2015 р.

Бридке каченя чи прекрасний лебідь?


Завітаємо у різнокольорову казку
(урок образотворчого мистецтва, 4 клас)

  Мета. Вчити на основі творчої уяви та фантазії виконувати ілюстрацію; удосконалювати навички зображення птахів, передачі характерних рис казкових героїв; розвивати навики роботи з фарбами, творчу фантазію, дрібні м’язи пальців; виховувати в дітей почуття доброзичливості, відповідальності при оформленні  художньої роботи.
  Тип уроку. Комбінований (технологія проблемного навчання).
  Обладнання. Виставка книг казок, план уроку, словничок, ілюстрації до казок (В. Васнецов), матеріали для уроку (папір, пензлі, фарби, гуаш, вода), маркер.
   Художні матеріали: папір, гуаш, акварельні фарби, пензлики, палітра, серветка, склянка з водою.
    Девіз уроку. Ми – художники, митці.
                          Ми – таланти і творці!

Хід уроку
  І. Організаційна частина
  Щоб урок минув не марно,
  Працювати треба гарно.
  Друзі, гуртом посміхнемось,
  До роботи всі візьмемось!

Вправа «Настрій»
-  Підніміть руку ті, хто чекає тепла, сонечка і весняної краси.  Молодці! Я знала, що ви романтики.
-  Підніміть руку ті, хто зрадів сьогоднішньому снігу та морозу.  Молодці! Я знала, що ви оптимісти.
-  Покладіть руку на сердечко ті, хто любить свою Україну. Молодці! Я знала, що ви справжні патріоти.

  Вправа «Очікування»
-   Яким ви хотіли б, щоб був наш урок?



Урок

 






-  Якими ви хотіли б бути на цьому уроці?

                Я

 




  ІІ. Робота над визначенням теми уроку.
1.             Виставка книг казок (оглянути, назвати одним словом).
2.             Відкриття теми уроку: «Завітаємо у…  казку».
3.             Утворення асоціативного куща «Якого кольору казка?


Казка
 






-  Отже, казка – різнокольорова! (Додаємо до теми слово «різнокольорова»)

 ІІІ. Постановка проблеми.
1.             Порівняння 2 книг (з ілюстраціями та без ілюстрацій).
-  Яка з книг дійсно кольорова, цікава? Чому?
-  А у нас на уроці казка ось така. (Показую друковану казку без ілюстрацій). Чи відповідає ця книга темі нашого уроку? Може залишимо все, як є? Як вирішити цю проблему?
 
  ІV. Повідомлення  завдань уроку
1.             Складаємо план уроку.
Ø     Постановка проблеми.
Ø     Знайомство із термінами.
Ø     Перегляд ілюстрацій. Знайомство із художниками-ілюстраторами.
Ø     Динамічна пауза.
Ø     Виконання власної роботи.
Ø     Підсумок роботи.
2.             Узгодження плану (разом з учнями).

V. Робота над темою уроку
  1.  Робота із словником
Ø     Пояснення вчителя  (ілюстрація – малюнок, який доповнює та пояснює зміст твору; ілюстратор – художник, який створює ілюстрації; художник-анімаліст – зображує тварин).
Ø     Робота над закріпленням термінології (сигнальні картки).
2.  Споглядання творів мистецтва. (В. Васнецов  «Альонушка»)
Алгоритм «Змістовний склад естетичної оцінки художнього твору»

1. Власна інтерпретація сюжету ( Що зображено на картині?) .
2. Опис місця події ( Де це відбувається?).

3. Визначення головного героя, його емоційного стану або інших якостей ( Що або хто знаходиться в центрі? Які явища, події, предмети?).
4. Визначення другорядних персонажів ( події, предмети), їх роль у творі.
5. Опис представлених явищ або подій ( Словесний опис картини).
6. Аналіз композиційного вирішення ( наявність композиційного центру), плановість ( доцільність виділення планів), розміщення та підпорядкованість деталей, тощо.
7. Відповідність реальності ( фантастична чи реалістична).
8. Оцінка колірного вирішення ( визначення колориту картини: в якій гамі кольорів)
9. Визначення жанру твору та аналіз художньої техніки виконання ( Що зображено? Чим зображено? – гуаш, акварель, олівець, туш, вугіль, пастель, сангіна, олійні фарби).
10. Констатація образності твору ( Виявлення художнього образу).
11. Аналіз загального настрою твору.
12. Висловлення особистого враження від твору ( Що ти хочеш змінити в картині? ). Використання асоціативних аналогій, зіставлення, порівняння, метафор, епітетів.

  Динамічна пауза
Встало вранці ясне сонце,
Ми до нього потягнулися,                                
за промінчики взялися.
Будем дружно присідати,
Сонечко розвеселяти.
Встали – сіли, встали-сіли
От уже й розвеселили.
Нумо всі, нумо всі!

  VІ. Практична робота учнів.
1.             Обговорення сюжету казки, до якої будемо створювати ілюстрацію (Г. Х. Андерсен «Гидке каченя»).
2.             Інструктаж перед практичною роботою.
3.             Педагогічний малюнок
4.             Пальчикова гімнастика.
5.             Виконання роботи учнями.
VII. Демонстрація та аналіз дитячих робіт.
VIII. Рефлексія.
-  Чи справдилися ваші очікування?
-  Чи вирішена проблема, яка була на початку уроку?
-  Де знадобляться вам вміння створювати ілюстрації до казок?
 Не можемо без казки
            У світі ми жити.
            Бо казка нас вчить,
            Як потрібно дружити,
            Як зло подолати,
            Як хитрих провчити,
            Як добрих і чуйних,
            Й сміливих любити.                        
-  Я впевнена, що ви добрі й чуйні, зможете протистояти злу і хитрощам, завжди будете сміливими й справедливими.




 

неділю, 14 грудня 2014 р.

Шановні класні керівники! Бажаю Вам успіхів і розуміння!


Десять заповідей класного керівника
1.           Люби, поважай, цінуй кожну дитину.
2.           Самовдосконалюйся, будь особистістю.
3.           Умій слухати дітей, будь терплячим.
4.           Не навчай того, з чим не обізнаний.
5.           Кажи дитині не тільки те, чим ти не задоволений, а й те, що тебе в ній радує.
6.           Не сприймай дитину як власність.
7.           Допомагай батькам виростити дитину для життя серед людей.
8.           Дорожи довір’ям дитини.
9.           Створюй доброзичливий колектив батьків та учнів.
10.  Будь веселим, жартами підтримуй та заохочуй позитивне.

Шановні учні 6 класу! Працюємо над створенням портрету


·       Обрати об’єкт  для малювання.
·       Продумати сюжет портрета (розкрити характер людини через навколишнє середовище, тло, позу, жест, вираз обличчя, одяг).
·       Вирішити композиційне розташування.
·       Намітити голову кольоровою плямою та її основні елементи (у фас, анфас, профіль).
·       Уточнити форми обличчя з передачею індивідуальних  анатомічних і психологічних рис моделі.
·       Передати локальні кольорові співвідношення (тло, обличчя, одяг людини).
·       За допомогою міміки  показати характер моделі (весела, замріяна, сумна тощо).
·       Перевірити, чи досягнуто мети при зображенні портрета. При виявленні недоліків допрацювати.

неділю, 30 листопада 2014 р.

Казка "Дванадцять місяців" у передноворічну ніч


12 місяців
Звучить музика новорічного хороводу. Діти ланцюжком заходять в зал. Стають в коло. Звучить музика „Сніг іде”.
1 учень.    Здрастуй, білий пухнастий веселий     сніжок!
   Здрастуй, гостя - зима-чарівниця!
        Викликай же на гірку дітей, на лужок
     І мороз хай рум’янить нам лиця.
2 учень.    Новоріччя настало!Вітаємо ми  Вас із радісним святом красуні-зими.
Всі учні:   З Новим роком!

                               Пісня „ Ой, зима”

3 учень.    Сніг іде! Сніг іде! Всі стежки замело
                  Все у білі убралося шати,
                  Біле поле і ліс, біле місто й село,
                  Білих вулиць уже не впізнати.

4 учень.    Біла казка довкола. Це казка жива.
                  Під ногами іскряться сніжинки,
                  А зима висіває сніжок з рукава
                  І сріблом обсипає ялинки.
5 учень.   З Новим роком, друзі, всіх вітаєм
                  миру, щастя, злагоди бажаєм!
6 учень.    Щедрого столу, теплої хати,
                  учням сьогодні усім побажати
7 учень.    Щоб ваші рідні вас не забули,
                  гіркої звістки щоб ви не чули.
8 учень.    Щоб біди й горя ніколи не знали
                  і щоб роботу ви завжди мали.
Всі учні:   З Новим роком всіх вітаєм,
                  миру, злагоди бажаєм.
        Дівчата.    Дорогі матусі!
Хлопці.     Дорогі татусі!
Всі учні:   Шановні гості, із святом,
                  Будьте здорові!
                                Пісня „ А ну, сніжок”
Ведуча.    Отож, сідайте всі, будь ласка,
                  А ми покажемо вам казку.
                  Для вас можливо і незвичну,
                  Бо казка буде новорічна.
(Звучить сумна лірика. На середину залу виходить дівчинка-сирітка).
Ведуча.    Мороз лютує, сніг мете,
                 А серед лісу темного
                 Маленька дівчинка іде.
                 Хто ти, дівчинко маленька,
                 Розкажи скоріш, серденько.
Дівчинка. Мачуха прогнала мене з хати,
                  Щоб квітів літніх назбирати.
                  Де ж їх взяти, як тепер зима?
                  Де ж їх нарвати, як ніде нема?  Отож іду, шукаю лісом темним,              Чи не замерзну? В цьому я непевна.
(Сидить плаче...)
Виходить ведмідь:
                  Я ведмідь-набридь! Вся сім’я моя спить.
                  Лише я не сплю, бо Новий рік люблю!
(Звертається до дівчинки)
                  Як сюди ти, дівчинко, попала
                  І гляди, щоб в лісі темнім не пропала.
Дівчинка. Мачуха прогнала мене з хати...
Ведмідь.   Покажу тобі я, дівчинко, дорогу,
                  Буде тобі, сироті, підмога.
                  Тільки спершу поможіть, малята
                  Їй загадки хитрі відгадати.
Діти загадують загадки:
1.         Що за гостя в нас така –
І зелена, і струнка,
Сяє зірка у горі –
На гіллячках ліхтарі.
І ростуть на ній не шишки,
А цукерки і горішки.   (Ялинка.)
2.         Я падаю на ваші хати,
Я білий, білий, волохатий.
Я припадаю вам до ніг
І називаюсь просто ...   (Сніг.
3.         В зимовий студений час
Люблять всі малята нас.
З гірки ми рушаєм в путь

Як, скажіте, нас зовуть? (Санчата.)
4.         Срібна зірка біла-біла
На долоню теплу сіла,
А як сіла, то розтала,
Голуба водиця стала. (Сніжинка.)
5.         Стало біло навкруги,
Я розтрушую сніги.
Наганяю холоди,
Воду сковую в льоди;
В дружбі з дітьми я всіма,
Здогадались? Я ... (Зима.)
         Ведмідь.   Наша дівчинка маленька
                  Дуже, дуже розумненька
                  Загадки всі відгадала,
                  Ні з одною вагань не мала.
           (Ведмідь їй показує дорогу. Він веде дівчинку круг ялинки, сідає на стільчик).
Вибігає вовк.   Ой і горя я набрався,
                          Доки вже сюди дістався.
                          Позбивав я навіть п’яти,
                          Поспішаючи на свято.
                          Заметіль навкруг мете.
                          Ой, дівчатко сюди йде!
                          Чого ти, дівчинко, гуляєш,
                          Де знаходишся не знаєш?
                          Хижаки в кущах сидять,
                          Не зоглянешся – з’їдять.
Дівчинка.   То мачуха прогнала мене з хати,
                    Щоб квітів літніх назбирати.
Вовк.           Можу стежку показати
                     Та раніш прошу погратись.
Ведуча.        То ж давайте, дітвора,
                      В гру будемо грати.
                      Нашу дівчинку маленьку
                      З біди виручати.
Гра-танок „Тин”.
(Діти сідають під веселу музику, вибігають два зайчики, стоять, „мерзнуть”).
1 зайчик.   Що ж таке? Ой, леле! Вже тепла нема,
                   Білий килим стеле по землі зима.
2 зайчик.   Лапки мерзнуть, хвостик,
                   Морозець тріщить,
                   Ой, до кого в гості

                Дівчинка спішить?
Дівчинка.   Мачуха прогнала мене з хати,
                    Щоб квітів літніх назбирати.
1 зайчик.    На поміч клич собі братів
                    Усіх 12 місяців.
2 зайчик.    Лиш вони тобі поможуть
                    і квітів ти нарвати зможеш.
Два разом:  Дорогу радо ми покажем,
                     Куди рушати ми розкажем.
Ведуча (до всіх дітей)  А ви їм, діти, помагайте,
                                        Танцюйте, грайтеся, співайте.
Діти виконують хоровод „Морозець”.
(Діти сідають, дівчинка стоїть журиться)
Дівчинка.   Ой, горе-горенько мені,
                    12 місяців не можу знайти.
Звучить музика маршу
(12 місяців шикуються і виконують марш-танець 12 місяців,
потім сідають на стільчики перед ялинкою.
Всі місяці тримають по черзі в руках червону паличку)
Січень. Прийшла зима і снігу так багато намело.
             Що тебе, дівчинко, до нас, до лісу привело?
Дівчинка.  Йшла я лісом, йшла крізь хащі,
                   Зустрічала звірів часто.
                   Всі надали допомогу
                   І вказали путь-дорогу.
                                            
                   Мачуха прогнала мене з хати,
                   Щоб квітів літніх назбирати.
Січень.      Любі брати, допоможем?
                   Кожен зробить все, що зможе.
                   Зиму перетворим в літо,
                   Назбирає дівча квітів.
( Січень передає паличку Лютому)
Лютий.   Щоб мій місяць розпочати
                Прошу загадку відгадати:
                „Я лютую, я мудрую,
                З льоду палаци будую
                І не вийдеш ти роззутий,
                Бо я звуся місяць ... (Лютий).

Ведуча.   А хто з вас, діти, знає віршик
                Про лютий зимній місяць?
1 учень.  Коли із хати вийшли ми
                Ще тільки розсвітало.
                Під білим килимом зими
                Все навколо стало.
2 учень.  В пухнасті сукні і свитки
                ялинки повдягались.
                Кущі насупили шапки
                І гарно так пишались.
3 учень.  І може, - думає усе,
                Коли той день настане,
                Як з півдня вітер принесе
Всі разом: Палкий привіт весняний.
(Лютий передає паличку Березню).
Березень. Тане сніжок, тане льодок,
                  Все оживає, коли це буває?  (У березні).
Ведуча.    А чим відомий цей місяць?
                 Яке свято відзначаємо? (8 Березня).
                 Щоб чарівна паличка перейшла до брата квітня,
                 Ви повинні заспівати пісеньку про маму.
Діти співають пісеньку про маму.
(Березень передає паличку Квітню).
Квітень.   Сережки всі вербичка розпустила
                 Як котенята, м’якенькі та ніжні.
                 Зима свої віконечка відкрила
                 І на узліссі розцвів підсніжник.
Квітень розкидає підсніжники.
Квітень.   Моя ти, дівчинка, маленька,
                 Збирай квітки усі швиденько.
Дівчинка збирає квіти, сідає на стільчик.
Багато квітів лишається на підлозі.
Квітень передає паличку Травню
(Пісня „Ой, минула вже зима”).
Травень.   Все оживає від краю до краю,
                 Люди радіють і травень стрічають.
Ведуча.    Діти, скажіть, а у травні цвітуть підсніжники?
                 То ж давайте ми їх зберемо швидше.
Гра „Назбирай квіти для мами” з зав’язаними  очима.
(Травень передає паличку Червню).
Червень.   В діток серце аж німіє,
                  Все навколо червоніє.
                  Червень вже прийшов до вас,
                  Вже збирать черешні час.
Ведуча.   В червні – канікули. Багато черешень і суничок є
                І перших яблучок – їж досхочу.
                Хіба тільки ліниві не наїдяться,
                Невже серед нас такі є?
Жартівлива пісня „Грицю, до роботи”.
(Червень передає паличку Липню).
Липень.   Пахне медком, бджоли ладком
                 Роєм гудуть, мед з лип беруть.
Ведуча.   Будем з липнем жартувати
                З пчілкою медок шукати.
Ішла пчілка на базар”.
(Паличка переходить до Серпня).
Серпень.  Серпень, серпень на дворі,
                  Яблука висять в горі.
                  Будем яблука ми рвать,
                  Гостів в залі пригощать.
Гра „Накорми сусіда яблучком” в парах.
(Паличка переходить до Вересня).
Вересень. Хоч іще тепло довкола,
                  Кличе всіх дзвінок до школи:
                  Працювати, гарно вчитись,
                  Мирно гратись і дружити.
Веселий танець.
(Паличка переходить до Жовтня).
Жовтень.  На деревах листя пожовтіло
                  І птахи у вирій відлетіли,
                  На полях зібрали урожаї,
                  Запашні запахли короваї.
                                                    
Ведуча.   Ой, весела дітвора,
                Час погратися пора.
                Ось вам булочки смачненькі
                І поїжте їх швиденько.
Змагання „Хто швидше вкусить булочку, підвішену на нитці”.
(Паличка переходить до Листопада).
Листопад.  Ось і осінь вже кінчається,
                    Мороз  і сніг починаються.
                    Уже летять сніжинки,
                    Сніжинки-балеринки.
Танець сніжинок.
(Паличка переходить до Грудня).

Грудень.   Ось і грудень вже прийшов,
                  Друзів він собі знайшов.
                  То ж давайте танцювати,
                   Рік Новий усі стрічати.
Хоровод „Білий снігу, сніженьку”.
Заходить Дід Мороз.
Дід Мороз.  Добрий день, вітаю вас
                     В цей святковий добрий час.
                     Дорогі мої малята,
                     Час прийшов вас частувати.
                     Подарунки ви приймайте
                     І мене не забувайте.

Танець „Морозець”.


неділю, 23 листопада 2014 р.

Як ви розумієте народну мудрість?


Казки маленькі, а розуму в них багато.
Казка – вигадка, та в ній щось повчальне зрозумій.
Хто багато читає, той багато знає.
Як підеш, так і найдеш.
Як посолиш, так і їстимеш.
Добре того вчити, хто хоче все знати.
Голова без розуму, як ліхтар без свічки.